Балкан

Зошто македонската јавност никогаш нема чуено дека режисерот на Рамбо е Македонец?

A List Of Rambo Movies In Order - Recaps Of Every Rambo Movie Made
Георгиевски: Македонската јавност никогаш нема слушнато дека режисерот на „Рамбо“ е Македонец, само затоа што тој се декларирал како македонски Бугарин
од Fokus 16.10.2020 22:58
Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски во вечерашното гостување во емисијата 360 степени рече дека мораме да го смениме односот кон македонската дијаспора која била на видни позиции во Америка и Канада, а се декларирала како македонски Бугари.
-Ако некој се декларираше како македонски Бугарин ние го шиканиравме. Факт е дека ние кон таа група на луѓе тешко се отвараме. Имате македонска патриотска органацзија во Америка и Канада која се декларираше како македонски Бугари. Тоа беше една елита на луѓе, градоначалници, директори таму. Зошто македонската јавност никогаш нема чуено дека режисерот на Рамбо е Македонец? Тед Кочев се декларира како македонски Бугарин. Тој самиот кажува дека мајка му е од Егејска Македонија. Вели јас сум растел со идејата за Илиндеското востание. Но и вели јас растев со македонски Бугари и одев во такво школо. И македонската јавност никогаш нема да чуе за него, зашто се декларирал како македонски Бугарин. Мора да го смениме односот кон таа структура на луѓе, смета Георгиевски.
Ted Kotcheff - IMDb


Македонија

Заболени
217,025
Мртви
7,631
Излечени
203,325
Активни
6,069
Last updated: 05/12/2021 - 12:30 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.