ЖивотКолумни

ЗОШТО ДРЖАВАТА ГИ МАЛТРЕТИРА ЗАТВОРЕНИЦИТЕ И ИМ ЗАБРАНУВА ПОСЕД НА МОБИЛНИ ТЕЛЕФОНИ, СО ТОА ВЕШТАЧКИ СЕ КРЕИРА ЦРН ПАЗАР ЗА ТЕЛЕФОНИ ВО ЗАТВОРИТЕ, БИЗНИС ТЕЖОК СТОТИЦИ ИЉАДИ ЕВРА?!

Јавна тајна е дека во затворите телефоните се продаваат од вработените во затворот, цената е околу 200е за телефон, кој потоа ти го конфискуваат и пак ти го продаваат на секои 2-3 месеци?!?!

Ако се знае дека во земјава има околу 5 000 затвореници ширум земјава тоа се 1 милио евра годишно црн пазар на телефони со што се отежнува и онака тешкиот живот на затворениците кои плаќаат цена за својата грешка со тоа што не ги гледаат своите семејства, немаат извор на приходи, живеат во ужасни услови па уште и финансиски се цедат нивните семејства за да може да имаат телефон за да им помине денот во ќумезите?!

Зошто државата им забранува да имаат телефон?! Тоа е како порано да си имал книга, весник, телевизор, радио, тоа е напад на психата на луѓето, зошто не се променат законите во овој дел и не се олесни животот на луѓето и не се избрише црнот пазар тежок 1 милион евра годишно?!Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.