Свет

Зошто дамите на инаугурацијата на Бајден беа облечени во виолетова боја

Присутните на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден, носеа црвена, бела и сина облека, но забележливо е дека имаше многу дами кои се одлучија за барем едно парче во виолетова боја.

Новоизбраната потпретседателка на САД, Камала Харис, на церемонијата носеше сино-виолетова облека.

Гардеробата на поранешната прва дама Мишел Обама и кандидатката за претседателски кандидат на Демократската партија за 2016 година, Хилари Клинтон, беше во виолетови нијанси.

Mišel Obama na inauguraciji Džoa Bajdena sa suprugom Barakom Obamom

Виолетовата боја е традиционално симбол на двопартизам во САД, бидејќи претставува мешавина од црвена (републиканска) и сина (демократска) боја.

Ni Hilari Klinton nije odolela ljubičastoj boji


Македонија

Заболени
101,214
Мртви
3,111
Излечени
90,685
Активни
7,418
Last updated: 26/02/2021 - 09:56 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.