КолумниМакедонијаТОП

Жан Митрев и нова брука на македонското судство и обвинителство!

Ќе биде покриен бившиот министер за здравство? Има ли тој одговорност за случувањата кај Жан?

Zan Mitrev i Nova Bruka na makedonskoto sudstvo i obvinitelstvo !!!!

Mesto kaj shto mu e mestoto na besilka Makedonskiot ‘Dr.Mengele’ na rabota kje odi i kje prodolzi da operira i da ubiva lugje i da vlijae slobodno na svedoci i na politicari !!!Ostana samo bez pasosh, nema ni kujen pritvor. Kako e vozmozno vrz osomniceniot za niza zlostorstva shto gi izvrshil da ne se primeni zakonot koj shto vika, merkite se za da ne se povtori deloto a on slobodno odi na rabota, da ne vlijae na svedoci a on sekoj den kje ima kontakt dodeka trae istragata i da ne ja napushti drzavava tuka e odzemen pasoshot. Nova bruka na makedonskoto sudstvo ili pak politikata umesha prsti da go spasuva Zan Mitrev. Sramota i greota za site ubieni pacienti i nivnite semejstva, kaj li kje im ide vo pekolot dushata na site shto pokushavaat da go spasat Dr. Mengele

ОБВИНИТЕЛСТВОТО ПОКРЕНА ИСТРАГА ПРОТИВ Д-Р ЖАН МИТРЕВ ЗА ИЗМАМА НА ПАЦИЕНТИ, ОЈО БАРА ДА МУ СЕ ОДЗЕМЕ ПАСОШОТ

Основното јавно обвинителство (ОЈО) Скопје денеска отвори истрага против д-р Жан Митрев за кривично дело измама, осомничен дека во неговата приватна болница две години ги доведувал во заблуда пациентите лекувани од ковид-19 со методот на хемофилтрација.

„По утврдување на определени околности во текот на предистражната постапка, Основното јавно обвинителство Скопје денеска донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривично дело – Измама од член 247 став 4 во врска со став 1 од Кривичниот законик. Осомничениот, во периодот од април 2020 година до 2022 година, со намера за правно лице – приватна здравствена установа да прибави противправна имотна корист, со лажно прикажување факти, ги довел во заблуда пациентите лекувани од ковид-19 со методот на хемофилтрација. Надлежниот јавен обвинител, имајќи ги предвид околностите, до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка за обезбедување на осомничениот – одземање на патна и друга исправа за преминување на државната граница, како и забрана за издавање нова. Ваквата мерка е предложена заради неопходноста да се обезбеди присуството на осомничениот и за непречено водење на постапката“, соопшти Обвинителството.

Скопското јавно обвинителство на 18 јули по допрен глас отвори предмет за недозволеното експериментално лекување на пациенти во клиниката „Жан Митрев“ од Скопје, откако на 17 јули се емитуваше документарна сторија „Нечиста крв“ на Истражувачката репортерска лабораторија(ИРЛ). ИРЛ ја објави истражувачката сторија за лекување на пациенти од ковид-19 со хемофилтрација, при што некои починале од интрахоспитални инфекции. Емисијата е базирана на сведочењето на семејство чиј член починал во приватната клиника откако добил повеќе интрахоспитални бактериски инфекции, бидејќи бил подложен на хемофилтрација. Истражувањето на ИРЛ се потпира на 24 пријави на граѓани од Македонија и од Косово, кои плаќале илјадници евра без да бидат известат дека се дел од медицинска студија.

За овој случајот Владата го и задолжи Министреството за здравство да ѝ достави информација.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.