Свет

Зеленски до жителите на Доњецк: Бегајте за да не ве убијат! Мене три пати до сега ме убија!

Колку повеќе луѓе го напуштат регионот Доњецк сега, толку помалку луѓе руската армија ќе има време да убие, рече украинскиот претседател, Володимир Зеленски.

Притоа, тој најави дека на жителите кои заминале ќе им биде дадена компензација.

Стотици илјади луѓе, вклучително и деца и постари лица, остануваат во борбените зони на поширокиот регион Донбас, кој ги опфаќа Доњецк и Луганск.

Најмалку 53 украински воени заробеници биле убиени во напад на затворот Оленивка во петокот.

Зеленски денеска изјави дека годинашнава жетва би можела да биде на половина од вообичаената, поради руската инвазија на Украина.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.