Занимливости

ЗАЈКО УШТЕ ЛИ Е ПРЕМИЕР? УШТЕ ЛИ НЕМА 100 ИЛЈАДИ НАРОД НА УЛИЦА ДА ГО РЕШИ?

Мислам дека сега цел Балкан разбра со каква будала си имаме работа ние Македонците. И скоро сите го мерат со нивните будали, ама заклучокот е сèопшт – таква будала како муртинецот досега немало.

Ќе го замолам Груби да ми го преведе интервјуто на Заев.
Благодарам.

Заев шупаку, ѓубре одвратно, ти не си предавник, ти си Велепредавник! За кратко ќе ти дојде крајот, а тогаш нема да бидеш суден на суд. Не, не тебе народот на сред плоштад ќе ти суди со плуканици, катран и пердуви. Тибам семката гадна, тибам!

#МакедонијаИлиСмрт👌🏻
#СмртНаФашизмотСлободаНаНародот

koga Premierot javno izvrsuva skrnavljenje na grobovite na nasite predci, poshteno e za site nas koi sme clenovi na SDSM da ni kazat dali pozadi ovie negovi stavovi stoi -Izvrsniot i Centralniot Odbor na partijata.

Пендаровски: Решение на спорот со Бугарија само со почитување на достоинството на македонскиот народ

Македонско-бугарскиот спор може да се реши само ако доследно се почитува достоинството и на македонскиот и на бугарскиот народ, и со избегнување на опасната замка на историскиот ревизионизам кога тој наместо врз факти, е заснован врз политички конструкции. Ова е дел од оценката на претседателот Стево Пендаровски дадена во интервју за Дојче веле на македонски јазик, по ставовите изнесени од премиерот Зоран Заев во вчерашното интервју за бугарската агенција Бгнес.

-Го погледав интервјуто на премиерот и ги прочитав реакциите во македонската јавност, и во дел од коментарите, за жал, беше присутна дилемата дали државниот врв настапува единствено во однос на ова витално национално прашање. За решавање на спорови со стратешка тежина се потребни два предуслови: да постои политичка волја што понекогаш подразбира и политичка храброст да дојдете до консензус кој никогаш не ви го зголемува рејтингот, и второ – да се држите до историските факти кои се меѓународно верификувани и до политичката реалност која е очигледна. Во првиот дел, нашата јавност знае дека јас сум првиот македонски политичар во историјата кој јавно понуди поширок политички дискурс во однос на еден од најголемите апостоли на македонското револуционерно движење.

Меѓутоа, не отидов понатаму, затоа што тоа е работа на Комисијата составена од историчари, најмалку работа на политичарите. Со премиерот Заев во многу наврати сме разговарале на оваа тема и никогаш не сме имале спор дека некои личности и настани можат да бидат чествувани и од двете страни, но, дека македонскиот народ има своја засебна историја, како што бугарскиот народ има своја. Истовремено, во сите мои јавни настапи јасно кажувам дека антифашистичката борба е во темелите на современата македонска држава, а во таа борба сме се бореле против оние кои беа на страната на фашистите. Моето 20-годишно искуство во меѓународната политика ми овозможува прецизно да ги мерам зборовите и ставовите кои ги искажувам кога разговарам со моите бугарски соговорници и со нашите пријатели од меѓународната заедница. И на секој од нив јасно му кажувам дека македонско-бугарскиот спор може да се реши само ако доследно се почитува достоинството и на македонскиот и на бугарскиот народ и со избегнување на опасната замка на историскиот ревизионизам кога тој наместо врз факти, е заснован врз политички конструкции, изјави Пендаровски.Македонија

Заболени
88,938
+189
Мртви
2,702
+6
Излечени
73,601
Активни
12,635
Last updated: 17/01/2021 - 23:26 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.