Македонија

Заев: Со минималец во администрацијата заштедуваме милијарда денари месечно, да Зоки а зградите што ги градиш у Швајцарија сал за тебе ќе бидат ние сме стока

И да ти дечко 100 милиони што лапнавте наместо да градите згради во Швајцарија гради тука нека мрда градежништвото, да другар на тебе мислам знаеш, не е новинарски што не ти вадам име и документи, ама јбг парановинар сум но, не за долго време е да се вратам во новинари оти 1998 год тоа бев, убава ти вечер!

Да не заборавам само преку Кармазов робата што доаѓа од Кина и Турција годишно земаш 13 милиони евра бре на кило што наплаќаш,  помогни бе на оваа држава не ме терај да те обзнанам.

И за видеолотаријата што наследи од донот и од Владо Вукович …итн многу има многу за тебе…
па каже…

Останувам на одлуката за воведување на мининална плата на цел јавен сектор како и на сите мерки што ги предложив како лидер на СДСМ, но конечната одлука ја носи владата, рече екс премиерот Зоран Заев во интервјуто за 360 Степени.

-Кратењето на плати во администрацијата е заради солидарноста, но и заради потреба. Веќе скративме непродуктивни трошења од 7 и пол милијарди денари. Преку намалување на платите во администрацијата, се заштедуваат милијарда денари месечно, но треба да се знае дека тие пари не одат на друго место туку пак остануваат во институциите. Скративме се што е непотребно, за коли, мебел…  – рече Заев.

Тој појасни дека, според песимистичкото сценарио, реализацијата на буџетот може да се сведе на 30-40 проценти, што значи дека ќе биде потребно да се обезбедат над 2 милијарди евра за да се обезбедат пари за покривање на проектираните расходи.

-Постапките за задолжување ги почнавме во март и првично бараме 600 милиони евра. Факт е дека пари ќе недостигаат, бидејќи големите пари ги земаат големите држави. Некои странски банки одбиваат да дадат позајмици. Сепак, ние првично бараме пари надвор, ако ги оптеретиме домашните банки тие ќе имаат помалку пари за фирмите – истакна Заев.

Тој посочи дека пакетот од 200 милиони евра за помош на стопанството и работниците што го најави е најголем по глава на жител.Македонија

Заболени
88,938
+189
Мртви
2,702
+6
Излечени
73,601
Активни
12,635
Last updated: 17/01/2021 - 21:56 (+01:00)

Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.