Некатегоризирано

Заев: Се договоривме со Ахмети, јас ќе бидам премиер

По завршување на денешната средба на лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на заедничка прес конференција лидерите соопштија дека се договориле за заедничка владина коалиција.

Денеска заедно со Али Ахмети имавме успешна работна средба на која ја потврдивме рамката за идната владина коалиција. Постигнат е договор за нова коалициска влада. Овој договор ќе биде презентиран пред највисоките одгани на СДСМ и ДУИ, во текот на денешниот и утрешниот ден. СДСМ тоа ќе го направи и пред коалициските партнери на СДСМ.
Брзиот напредок во преговорите ни беа важни за брзо ставање во функција на институциите, за брзо справување со Ковид-19.
Владата ќа ја предводам јас, како нејзин премиер, истакна Заев.

Македонија

Заболени
30,488
+930
Мртви
982
+5
Излечени
20,448
Активни
9,058
Last updated: 31/10/2020 - 01:26 (+01:00)
loading...

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.