МакедонијаТОП

Заев: На граѓаните на Северна Македонија не им е доволен извештајот, тие чекаат Европа да ја исполни својата задача

На двегодишнината од формирањето на Владата, премиерот Зоран Заев посочи на резултатите што се постигнати во изминатиот период посочувајќи дека суштинските промени се забележани и во Извештајот на ЕК за напредокот на Северна Македонија. Заев нагласи дека сега граѓаните на Северна Македонија и Владата чекаат јасен потег од Европската унија и датум за почеток на преговори.

Задачите што ги исполни Владата, рече премиерот, донесоа суштински промени: ослободување на државата од заробеност, процес на деинсталација на режим и интеграција на земјата како пример кој блеска на Балканот.

– Барем така велат европјаните во најновиот Извештај за напредокот на нашата земја, но Извештајот не е доволен за граѓаните на Северна Македонија. Време е Европа да ја исполни својата задача пред своите европјани. Македонците, Албанците, Турците, Србите, Власите, Ромите, Бошњаците и сите други кои живеат во Северна Македонија се Европјани. Европјаните од Северна Македонија и Владата на Северна Македонија чекаат јасен потег од Европската унија, потенцираше Заев.

Граѓаните, како што кажа, ги прифатија политиките кои ни обезбедија да бидеме капетани на нашиот брод и како капетани на тој брод да го насочиме кон мирните води и сигурните пристаништа – во нашиот случај Европската унија и НАТО. За неполни две години, потсети Заев, ги решивме сите отворени прашања со нашите соседи го решивме спорот со Грција, а претходно и со Бугарија.

– Наша должност беше да го зачуваме македонскиот идентитет. Го зачувавме, го потврдивме и го зајакнавме, дециден е премиерот.

Во своето обраќање премиерот наброја низа мерки и резултати што се постигнати во сите области и за она што би требало да се очекува. Заев исто така кажа дека уште по неговиот избор побарал поддршка и соработка со опозицијата, која, како што рече, кога беше на власт ја уназадила земјата.

– Го повторуваме барањето постојано зошто сметам дека Северна Македонија треба да ја градиме и понатаму со консензус од мнозинството од граѓаните. Опозицијата треба да го препознае тоа, да го даде својот придонес и да се вгради во остварувањето на интересите на Република Северна Македонија во интерес на сите граѓани, рече Заев.

На форумот организиран по повод двегодишнината од Владата, што се уште е во тек, се обратија и вицепремиерите Радмила Шекеринска, Бујар Османи, Оливер Спасовски и Кочо Анѓушев. Учествуваат и универзитетски професори, академици, бизнисмени и граѓански активисти.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.