Македонија

Заев: Извештајот на УНЕСКО за Охрид е аларм

Не сфаќам зошто курвите секогаш имаат потреба да истакнуваат дека не се курви.

Можно е да е слика од 1 лице и текст кој вели „@Zoran Zaev 1h зоран заев отвораме порти на иднината, денес сме македонци за целиот свет co признаен македонски азик јазик и идентитет и наголема мегународна поддршка досега. до пред преспанскиот договор бевме македонци за дома, a за светот бевме бевме фиром и фиромци.“

Извештајот на УНЕСКО за Охридскиот Регион треба да се прими како силен аларм за состојбата, рече премиерот Зоран Заев денеска на седницата за пратенички прашња. Заев рече дека не може да се очекува да дојде УНЕСКО и да ни води грижа за целиот Охридски Регион, туку, според него, тоа е обврска на институциите.

-Ќе продолжиме понатаму со сите активности како што се отстранување на бесправно изградени објекти, средување на природниот тек и аспект на поставување на плажите околу Охридското Езеро, ќе продолжиме со доизградба на Колекторскиот систем, прочистителните станици кои во минатото се уништени и сето она што значи нормален развој согласно планот за управување со Охридското Езеро и Охридскиот Регион – порача Заев.

Без разлика каква ќе биде одлуката на УНЕСКО во јули и дали Охридскиот Регион ќе се најде на листата на светски наследства во опасност, премиерот смета дека извештајот треба да се прифати како реалност.Македонија

Заболени
156,017
Мртви
5,489
Излечени
150,263
Активни
265
Last updated: 24/07/2021 - 10:11 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.