Балкан

За печење палачинки во Хрватска плата 1300 евра

Побарувачката за привремена работна сила стана сериозен проблем пред почетокот на туристичката сезона во Хрватска: иако локалните жители мислеа дека ќе имаат повеќе време да пливаат и да се сончаат „сами“, се излажаа.

Секојдневно се собираат туристи, од сите страни, па работодавците – сопственици на станови и ресторани, се принудени да издвојуваат големи суми пари за да најдат (млади) подготвени за работа.

За сезонски работни места, како оние во угостителството или хотелиерството, нудат дури и плати во „докторски ранг“.

Работодавецот бара човек за печење палачинки, а платата е – 10.000 куни или околу 1.300 евра, пишува Слободна Далмација.

„Барам работник за работа во сезона (печење и продавање палачинки) на плажа Строжанац-Подстрана. Одлични услови, плата 10.000 куни“, пишува на огласот на кој е наведен телефонскиот број на лицето со кое треба да се обратите. ако ја сакате оваа работа.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.