Македонија

За 41 отсто пораснал бројот на хоспитализации од Ковид-19

Како што пренесува Институтот за јавно здравје (ИЈЗ), во болниците на територија на цела држава во моментов се хоспитализирани 351 лице, што е за 41 отсто повеќе од претходната седмица.

Во период од една седмица за 51 отсто е зголемен и бројот на позитивни од тестирани од ковид-19. Заболените лица се од сите возрасни групи, но најголем скок на заболени е регистриран кај возрасните групи на лица на возраст 30-39 години (27 проценти), 20-29 години (24 проценти) и 40-49 години (17 проценти).

Најмал број на новозаразени е регистриран кај возрасната група 0-9 години (2 проценти).

Според епидемиолошките анкети, најголем дел од пациентите имале контакт со позитивен случај три дена пред почетокот на симптомите или добивањето позитивен резултат.

Зголемен е и бројот на дневни прегледи во инфективните одделенија низ болниците во државата. Бројот на прегледи на дневно ниво во болниците во Скопје понекогаш надминува 100 пациенти, пренесува Институтот за јавно здравје.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.