Балкан

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот во Шабац, било предизвикано од луѓето кои напаѓале со чекани и секири.

Оние кои требаше да бидат голораки луѓе беа вооружени и ги нападнаа луѓето кои не го прекршија законот. Луѓето мора да знаат дека одењето по патишта не е во согласност со законот и е спротивно на секој закон на сите земји – изјави Вучиќ.

Тој наведува дека полицијата не смее да обезбедува никаков протест со кој се блокираат патиштата, бидејќи тоа не е во согласност со законот.

Полицијата треба да каже дека е незаконски и дека не учествува во незаконски дејствија. Целата одговорност е на оние што го прекршуваат законот и за тоа ќе одговараат – изјави српскиот претседател.

Вучиќ информира и дека не го потпишал законот за експропријација и дека сè уште ја проучуваат неговата „целосна уставност“, а додаде дека Законот за референдум е во согласност со Уставот и препораките на Венецијанската комисија.

На 27 ноември неколку илјади српски граѓани учествуваа во блокадата на главните патишта низ земјата, како и на протестни прошетки во Белград. На протестот, организиран од неколку еколошки здруженија, граѓански иницијативи и опозициски партии, се бараше прекин на проектите кои се сметаат за штетни за животната средина, меѓу кои и проектот Рио Тинто, како и српскиот претседател да не ги потпише измените на Законот за експропријација.

Со овие измени се овозможува државата по итна постапка, со скратени рокови, да конфискува имот во приватна сопственост и за тоа да му исплати надомест на сопственикот во случај кога конфискацијата на имотот се процени како неопходна поради проекти од јавен интерес.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.