Балкан

Вучиќ: Груевски ме мачеше, немав стратегија за него а Зајко ми е лесен букварче

Вучиќ: Груевски ме мачеше, немав стратегија за него

Груевски ме мачеше, немав стратегија за него, вели српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју зборувајќи за инвестицкиот бум во Србија во последните години. Србија прерасна во Балкански лидер по странски инвестиции, а претседателот на дрѓавата вели дека дури 62% од вкупните инвестиции во Западен Балкан пристигнуваат во Србија. Во моментов нашиот северен сосед се чувствува супериорно, или како што вели Вучиќ, нема кој да ни ги преземе инвестициите.

Сите фабрики ги донесовме ние. Донесовме инвеститори, ја направивме најдобрата политика. Нè мачеше Груевски. Година и пол барав тактика за нив. Нè мачеше зашто имаше добра политика за привлекување странски инвестиции. И цела година лутавме како да направиме подобра програма и најдовме и сите инвеститори им ги презедовме. Сега веќе никој ништо не зема. Сега се стиигнува во Србија, 62% од вкупните инвестиции во Западен Балкан, рече Вучиќ.Македонија

Заболени
189,887
Мртви
6,594
Излечени
170,956
Активни
12,337
Last updated: 27/09/2021 - 08:30 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.