Македонија

Втор сомнителен случај на мајмунски сипаници сместен на скопската Инфективна клиника! Се работи за политичар од власта

t

Вториот сомнителен случај на мајмануски сипаници во Македонија е сместен на скопската Инфективна клиника, дознава Алфа од свои извори во болницата. Пациентот со симптоми е мигрант кој што учествувал во сообраќајната незгода која што се случи вчера попладне, на автопатот Гевгелија – Демир Капија. Сомнителниот случај заедно со уште 48 други мигранти патувал кон границата со соседна Србија, со што најверајтно и тие биле изложени на заразната болест.

За првиот сомнителен пациент на мајмунски сипаници, за кој објави Алфа во вторникот вечерта, се уште се чекаат резултати. Во текот на вчерашниот ден требаше епидемиолошки тим да спроведе епидемиолошка анкета и да ги земе потребните материјали, да се испратат во Институтот за јавно здравје во Скопје, каде има услови да бидат направени тестирањата и анализите за присуство на мајмунски сипаници.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.