Балкан

Водителката Ирина била позитивна месец дена по имунизација – раскажа како поминала, исклучително лесно

Српската ТВ водителка Ирина Вукотиќ, важи за една од најпопуларните водителки на Балканот, со многу проекти позади себе. За неа се вели дека ги поседува некој посебен шарм, на кој не може да оделее ниту еден маж, а исто така важи и за водителка со најубавите нозе на Балканот, нешто што таа постојано го потенцира.

Фото: Инстаграм принтскрин

Неодамна таа отворено проговори за кариерата долга скоро 20 години, за ќерката Искра и работата за која е потребна голема одговорност. Многу од колегите на Ирина веруваат дека Утринската програма е всушност авторски проект на секој презентер.

Фото: Јутјуб принтскрин

-Оваа година славам 20 години работа на телевизија. Почнав на Третиот канал на РТС, каде ме примија на аудиција за нови ТВ-личности затоа што беше потребна нова енергија, млади, образовани луѓе.

Фото: Јутјуб принтскрин

На самиот почеток научив дека мора да оставите свој белег во ТВ-извештајот, а особено подоцна во ТВ-емисиите што ги правам во живо со многу гости од различни сфери од мојата 25-та година.

Фото: Јутјуб принтскрин

Утринската програма е моја област затоа што ми се допаѓа динамиката, разновидноста на темите, можноста за судир на мислења и ставови, но честопати и животните признанија со кои гледачите сакаат да се идентификуваат.

Фото: Инстаграм принтскрин

Жика е прекрасен колега и често сакам да им кажувам на моите колеги дека треба да бидеме среќни ако имаме толку енергија, ентузијазам и желба за работа во годините на Жика, како што тој има.

Фото: Јутјуб принтскрин

Вистината е дека секогаш се подготвувам добро за шоуто и мислам дека тоа се подразбира, и често сакам да кажам дека импровизацијата е можна само кога „ги држиш сите конци во твоите раце.

Фото: Јутјуб принтскрин

Заедно со моите колеги уредници, учествувам во дизајнирање теми и гости и ние функционираме како тим, и секој добар домаќин е препознатлив по неговиот начин на работа и видот на печатот што го дава во емисијата – вели Ирина Вукотиќ.

Фото: Јутјуб принтскрин

Се сеќавате кога си рековте за работа: „Ова ќе биде невозможна мисија“?

-Јас сум од оние луѓе кои го следат принципот: „Само кажете ми дека нешто не може или е невозможно, сега ќе видите дека сè може“. Затоа е дополнителен мотив и ентузијазам за мене.

Фото: Инстаграм принтскрин

Јас сум борец по природа, упорен и, како што често и велам на ќерка ми, не се предавам. Значи, јас приоѓам на деловните задачи многу оптимистички, но и вредно. Ако е мисија, не може да биде невозможно.

Фото: Јутјуб принтскрин

Се сеќавам дека додека ја правев „Танц со Sвездите“, ми беше дадена задача да го научам Алекса Јелиќ да свири ча-ча-ча на песната „Флојд“ и дека сум како Бамби на мраз, но успеавме да го сториме и тоа исто така.

Чувствувате ли голема одговорност, па дури и напор, кога правите емисии во живо?

Фото: Јутјуб принтскрин

– Јас правам емисии во живо од самиот почеток. Направив 12, 13 различни ТВ-формати и само емисиите „Сè за љубов“ и „Зумирај“ на БК не одеа во живо. Се сеќавам дури тогаш знаев дека се чувствував многу подобро и работев многу подобро кога беше во живо. Дополнителен вид на одговорност и адреналин, справување во време кога нешто не оди според планот и сето тоа е ТВ шарм.

Фото: Инстаграм принтскрин

Многумина тврдат дека штом еднаш ја почувствувате магијата на работата пред камерите, тешко е да се одлучите за нешто друго. Дали е тоа случај со вас?

– Телевизијата и јас се за вљубивме на прв поглед и тоа трае веќе 20 години, вели Ирина Вукотиќ.

Фото: Јутјуб принтскрин

Завршивте српски јазик и литература на Филолошкиот факултет во Белград. Дали некогаш сте размислувале за педагошка работа?

-Јас сум единствената телевизиска личност која покрај тоа што работеше на телевизија (тогаш на БК), работеше и во основно училиште и предаваше српски јазик. Тоа траеше една година, но јас сакав да се обидам, а можеби и да ја исполнам желбата на мајка ми.

Фото: Јутјуб принтскрин

Прекрасна е поканата и до ден денес се радувам кога ќе сретнам некој што сум го учела, но за мене тоа не е предизвик. Сакам да е динамично, по природа сум љбопитна, активна, сакам промени, постојана работа на себе, така што телевизијата е моја љубов и посебен повик.

Фото: Инстаграм принтскрин

Оваа година сте повторно во шесто одделение од основно училиште. Колку учите заедно со вашата ќерка Искра и дали сте построги од нејзините професори?

– Јас воопшто не сум строга. Јас сум авторитет на моето дете, но и најголема поддршка и љубов. На тој начин, децата стануваат посигурни во себе и добиваат доверба. Таа е одлична студентка, оди на глума, одбојка, јазици и вели дека веќе знае англиски и германски подобро од мене. Тука сум за српскиот јазик, а остатокот е нејзин.

Фото: Јутјуб принтскрин

Дали таа веќе покажува интерес за медиумите?

– Искра беше во мојот стомак кога го снимав „Се за љубов“ до седмиот месец, тогаш таа буквално шеташе по телевизија, сето тоа и е интересно, и ќе видиме каков ќе биде нејзиниот избор на професија. Нејзините интереси се разновидни, а нејзините родители се тука за да и овозможат да најде што ја прави среќна, исполнета и да ја поддржува, изјави за српски Курир неодамна Вукотиќ.

Фото: Јутјуб принтскрин

Ирина Вукотиќ пред десетина дена се соочи со вирусот, иако тоа не и беше верно, бидејќи била ревакцинирана пред шест недели. Сепак, научниците велат дека вакцината не штити од зарзазување, туку при евентуална таква ситуација, болеста се помунува во многу лесна форма.

Впрочем, ваквите сознанија ги потврди и водителката Вукотиќ. Таа посочува дека благодарение на вакцината, поминала без поголеми проблеми и последици.

Фото: Јутјуб принтскрин

„Открив дека имам корона во понеделник, на 5 април. Два дена порано, почна да ме чеша носот. Бев убедена дека станува збор за некаква алергија на полен, па затоа и се јавив на д-р Тања Радосављевиќ, пулмолог, која честопати беше гостин во мојата емисија и ја прашав за совет.

Фото: Јутјуб принтскрин

Ми рече да земам „ериус“. Бидејќи лекот не делуваше, повторно и свртев. И објаснив дека носот ми е затнат, дека слушам послабо и дека чувствувам замор. Секако, таа веднаш ме упати да направам тест на крвта, но и корона тест.

Фото: Јутјуб принтскрин

Малку збунета и потенцирав дека сум ревакциниран пред шест недели и дека нема шанси да се разболам. Таа беше упорна: „Ајде, направи тестови, да ја отстраниме таа можност“ – раскажала водителката.

Фото: Јутјуб принтскрин

„Во шест часот попладне пристигнаа резултатите – бев позитивни на корона. Јас сè уште не верував во тоа. Првата мисла беше: „Но, јас треба да одам на работа утре“. Веднаш отидов и го повторив тестот.

Фото: Јутјуб принтскрин

Немаше грешка. Таа вечер се појавија првите сериозни симптоми, но најважно е дека никогаш немав температура, ниту пак беше зголемен некој параметар. Со исклучок на силната кашлица што ми пречеше неколку дена, се чувствував како да имам „обичен“ грип.

Фото: Јутјуб принтскрин

Со целосна самодоверба, отидов кај д-р Горан Стевановиќ, од Клиниката за инфективни болести, кој веднаш врз основа на наодите заклучи дека станува збор за лесна форма на корона. Ми даде терапија и истакна дека морам да одмарам“ – ја заклучи својата приказна водителката.

Фото: Јутјуб принтскрин


Македонија

Заболени
154,524
Мртви
5,184
Излечени
143,427
Активни
5,913
Last updated: 15/05/2021 - 10:56 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.