ВЕРСКА РИЗНИЦАТОП

ВО САБОТА ЗАПОЧНУВА БОЖИКНИОТ ПОСТ

Од 28.11.2020 сабота (пост на риба) започнуваат Божиќните пости кои се востановени во чест на Раѓањето Христово. Според уставот пропишан од Православната Црква овие пости се постат: понеделник, среда и петок на вода (строг пост) вторник и четврток е дозволено да се употребува масло и вино, додека во сабота, недела и на големите празници е благословено и риба.

Во табелата подолу се напишани и деновите кога овој пост е ублажен (според „Правила и одредби на Православната Црква за постот“ од Преподобен Гаврил Светогорец, Епископ Велички, кој советува оние што постат по типикот да не ги осудуваат оние што постат вака ублажено). За дополнително ублажување и разрешување консултирајте се со Вашите духовници. Имајте Богоугодни пости.Македонија

Заболени
89,463
Мртви
2,739
Излечени
74,800
Активни
11,924
Last updated: 21/01/2021 - 05:41 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.