Македонија

Во првите редови пуштени „голи“: Младите полицајци без шлемови се бранеа од бекатонот и шишињата на протестот за „Монстум“

Во првите редови пуштени „голи“: Младите полицајци без шлемови се бранеа од бекатонот и шишињата на протестот за „Монстум“

Единаесет полициски службеници беа повредени во петокот на протестите за случајот „Монструм“. Иако се очекуваа немири, како и на претходните вакви протести, и иако беше забележано силно присуство на полицијата, сепак, во првите редови на полицискиот кордон можеа да се забележат голем број на млади полицајци без соодветна заштита.

Голем дел од полициските службеници носеа само обични капи, а не и шлемови. Демонстрантите во своите напади не бираа средства, па фрлајќи со камења, бекатон плочки, метални шипки и други предмети, во обид да го пробијат полицискиот кордон, повредија 11 од присутните полицајци.

Јавноста реагираше што полициските службеници „голи“ беа пуштени во првите редови, но и по три дена сè уште нема никакви реакции од одговорниот министер Оливер Спасовски.Македонија

Заболени
146,733
+824
Мртви
4,419
+31
Излечени
122,121
Активни
20,193
Last updated: 18/04/2021 - 02:11 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.