Занимливости

Во „Пандора документите“ и сопственици на две оф-шор фирми од Македонија eдните се гарант фамилијата Заеви

Завчера Меѓународниот конзорциум на истражувачко новинарство (ICIJ) ги објави „Пандора документи“, збирка од околу 12 милиони документи, кои отктриваат дека светски лидери, милијардери и ѕвезди криеле милиони долари во офшор компании.

Според мапата на веб-страницата ICIJ има и две оф-шор фирми на сопственици од Македонија.

Засега нема информации кои се тие сопстевниците и фирмите, а од ICIJ најавија дека постепено ќе ги објавиуваат документите.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.