Балкан

Внуката на Делчев: Гоце ќе се преврти во гроб ако знае дека се води полемика дали тој е Македонец

Најмладата внука на Гоце Делчев, Катерина Трајкова Нурџиева, во видео порака од 08.06.2018 година, многу јасно порачува дека Делчев и неговата фамилија секогаш биле посветени само на Македонија.

Катерина со солзи во очите вели дека Гоце Делчев ќе се превртува во гробот ако знае дека денес се водат преговори за тоа дека тој можеби и не е Македонец.

Таа вели дека Гоце умрел знаејќи дека животот го дава за Македонија и во неговите зборови и мисли секогаш била само Македонија.

Сепак, од Бугарија се обидуваат да ги скријат и игнорираат вакците сведоштва на луѓе блиски до Гоце и според нив, ги интересирале пишани докази и документи.

(ВИДЕО) Внуката на Делчев: Гоце ќе се преврти во гроб ако знае дека се води полемика дали тој е Македонец

Македонија

Заболени
55,127
Мртви
1,546
Излечени
32,894
Активни
20,687
Last updated: 24/11/2020 - 16:11 (+01:00)
loading...

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.