Македонија

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог одлуката за разрешувањето на Филипче

ВМРО-ДПМНЕ денеска до претседателот на Собранието, Талат Џафери ја достави предлог одлуката за разрешување на актуелниот министер за здравство, Венко Филипче поради трагедијата во модуларната болница во Тетово во која 14 лица го загубија животот, а 12 беа повредени.

Оваа предлог одлука ја поднесуваме поради непрофесионално, неадекватно и ненавремено справување со пандемијата од Ковид 19, ненавремено набавување вакцини, недостиг на кадар, нехумани услови. Ова разрешување наместо да биде оставка од морални причини поради трагичниот настак кој се случи во модуларната болница во Тетово, ќе биде разрешување по барање на народот, се вели во предлог-одлуката за разрешување на Филипче.Македонија

Заболени
0
Мртви
0
Излечени
0
Активни
0
Last updated: 19/10/2021 - 04:58 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.