Балкан

ВЛАДАТА НА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА ГИ СУСПЕНДИРАШЕ KOBИД СЕРТИФИКАТИТЕ – ЕДИНСТВЕНА ЗЕМЈА ВО СВЕТОТ КАДЕ АКТИВИСТИТЕ СЕ ИЗБОРИЈА ЗА СЛОБОДА

Повеќе нема задолжителна вакцинација во Босна и Херцеговина. Владата на БиХ ја препуштила одлуката на кантоните, изјавил Мирнес Ајановиќ. Самиот факт дека владата ја повлекла одлуката за Ковид пасошите, им дава сигнал на кантоните да не се осудуваат да им ја украдат слободата на своите граѓани.

Мирнес Ајановиќ е единствениот адвокат и активист во БиХ кој отворено се бори против воведување на рестриктивни мерки и за целосна слобода на говор.

Инаку, Босна и Херцеговина е една од земјите каде има најмал процент на вакцинирани во Европа, што не ја спречило владата на БиХ да се обиде да воведе Ковид пропусници, односно ковид сертификати.

„Нема закани за здравствените работници, јавната администрација и сите останати. И ова е предупредување за кантоните. Ако се осмелат да воведат потврди за Ковид, да ги дискриминираат граѓаните, нема да завршат добро! Народот е подготвен да пружи отпор. Во Босна и Херцеговина веќе никој никого нема да присилува на ништо. Сите имаме права кои се дефинирани со Уставот“, предупредува Мирнес Ајановиќ.

Социјалните мрежи се запалиле. Сите се прашуваат како да се преселат во Босна и Херцеговина – уништена и напатена земја населена со пркосен народ. И покрај сè, сеуште постои босанско-херцеговскиот инает, инает што никогаш и никаде не бил поразен.

Целосното интервју со Ајановиќ, каде тој ги соопштува добиените владини податоци околу вакцините (веројатно прво вакво физичко лице на Балканот) и нивните штетни дејства, можете да го погледнете на следното видео:Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.