Македонија

Витанов: Оваа влада не е дојдена за економија, дојдена е да спроведе туѓа агенда

„Јас мислам дека не сте информирани поради короната не се дојдени странските инвестиции. Инаку чекаат на граница не ги пуштаат. Голема е гужвата. Се уште има навалица огромна. Само да се смири со короната ќе дојдат и Гугл и Фејсбук, сите“, истакна Зоран Витанов во вчерашната емисија „Бизнис поенти“ иронично, исмевајќи ги оправдувањата на владата зошто нема странски инвестиции.

Витанов ако говориме сериозно оваа влада не донесе ништо да се заштити економијата за жaл. Поради штетните мерки на владата економијата се повеќе оди во надолна линија.

„Таа влада воопшто нема економски концепт. Таа влада не е дојдена за економија. Таа е влада е дојдена да спроведе туѓа агенда која нема врска со економијата“, нагласи Витанов.

Витанов рече дека никој не треба да е изненаден што во Македонија веќе четири години откако е дојден Заев нема странски инвестиции.

„Инвестициите, економијата и капиталот реагираат само таму каде што ќе препознаат иста фреквенција. Инвестиции, економија и капитал, тие не се спојуваат таму каде што има политика и политиканство. Во Македонија четири години веќе никој не зборува за економија“, појасни Витанов.

Витанов посочи ДУИ како политичка партија која што беше економски аутсајдер откога постои партијата сега ги зема економските ресори. А, ДУИ ништо не разбира од економија. Местењето тендери и kpиминал не се економија, тоа е само кpиминал. Токму таа област која што ја води ДУИ нема врска со економија.

„За да дојдат странски инвестиции прво треба да наидат на заеднички јазик каде што од ова страна ќе ги пречекаат луѓе што разбираат странски инвестиции. Треба ли да ве потсетам дека главен советник на оваа влада за привлекување на странски инвестиции е Љубе Бошковски, него го викаат слаткар. Зошто го викаат слаткар, не знам. Јас неговото CV не сум го видел, но не верувам дека Љубе Бошковски знае нешто за странски инвестиции“, рече Витанов.Македонија

Заболени
155,655
+10
Мртви
5,481
+3
Излечени
149,933
Активни
241
Last updated: 24/06/2021 - 23:11 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.