Македонија

ВИКЕНД КОВИД БРОЈКИ, 6 ПОЧИНАТИ

Нема опис за фотографијата.

Во последните 24 часа се направени 1530 тестирања, а регистрирани се 190 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 71
-Куманово 19
-Тетово 6
-Прилеп 12
-Гостивар 3
-Штип 6
-Битола 1
-Велес 6
-Охрид 5
-Струмица 6
-Кавадарци 8
-Струга 11
-Кочани 1
-Кичево 8
-Гевгелија 4
-Неготино 8
-Дебар 3
-Ресен 7
-Делчево 2
-Радовиш 1
-Пробиштип 2
Починати се 6 лица, четири пациенти од Скопје (60,74,44 и 86г), еден од Куманово (72г) и еден пациент од Гостивар (64г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 2009 оздравени пациенти од:
-Скопје 1356
-Куманово 51
-Тетово 115
-Прилеп 11
-Гостивар 71
-Штип 21
-Битола 33
-Велес 33
-Охрид 81
-Струмица 27
-Кавадарци 41
-Струга 33
-Кочани 8
-Кичево 22
-Свети Николе 8
-Гевгелија 10
-Дебар 10
-Крива Паланка 7
-Ресен 14
-Радовиш 2
-Берово 1
-Делчево 17
-Виница 10
-Пробиштип 2
-Валандово 1
-Демир Хисар 6
-Македонски Брод 2
-Богданци 2
-Крушево 1
-Македонска Каменица 11
-Демир Капија 1
-Дојран 1
Досега во земјата се направени вкупно 431.712 тестирања на Ковид-19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88938, бројката на оздравени пациенти е 73601, на починати е 2702, а бројот на активни случаи изнесува 12635.


Македонија

Заболени
103,020
+233
Мртви
3,144
+7
Излечени
91,507
Активни
8,369
Last updated: 01/03/2021 - 16:41 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.