Македонија

ВИКЕНД КОВИД БИЛАНС: МАЛКУ ТЕСТОВИ МАЛКУ БОЛНИ, 6 МРТВИ

Во последните 24 часа се направени 677 тестирања, а регистрирани се 63 нови случаи на ковид-19 во:
-Скопје 37
-Куманово 4
-Тетово 1
-Гостивар 1
-Штип 2
-Битола 1
-Велес 1
-Охрид 2
-Кавадарци 5
-Струга 1
-Свети Николе 1
-Крива Паланка 1
-Берово 2
-Делчево 1
-Пробиштип 1
-Кратово 1
-Пехчево 1
Починати се 6 лица, два пациенти од Скопје (54 и 79г), два од Прилеп (85 и 93г), еден од Кавадарци (70г) и еден пациент од Струга (83г). Пациентите се починати во болнички услови.
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 573 оздравени пациенти од:
-Скопје 350
-Куманово 19
-Тетово 10
-Прилеп 36
-Гостивар 9
-Штип 8
-Битола 7
-Велес 17
-Струмица 15
-Кавадарци 28
-Кочани 9
-Кичево 1
-Свети Николе 4
-Гевгелија 6
-Неготино 12
-Дебар 8
-Ресен 5
-Крива Паланка 1
-Радовиш 6
-Пробиштип 3
-Валандово 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Богданци 2
-Кратово 1
-Крушево 9
-Демир Капија 1
Досега во земјата се направени вкупно 443.277 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90717, бројката на оздравени пациенти е 78727, на починати е 2791, а бројот на активни случаи изнесува 9199.
Нема опис за фотографијата.


Македонија

Заболени
101,214
Мртви
3,111
Излечени
90,685
Активни
7,418
Last updated: 26/02/2021 - 10:41 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.