Македонија

(ВИДЕО) На 18 локации во Тиквешкиот регион започна поставувањето на мерни станици за смарт земјоделство

Земјоделските производители ќе добиваат податоци од електронскиот мониторинг за атмосферските влијанија врз земјоделските површини, а со тоа можност за точно утврден период на потребата од заштита. Денеска помеѓу „Еуроникел“ и „Југокомерц“ беше поставена првата ваква станица.
Градоначалникот Митко Јанчев изјави дека вкупната вредност на проектот изнесува 10 милиони денари.



Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.