МакедонијаТОП

(Видео) Ковачевски ги соопшти имињата на новите министри

Можно е да е слика од 2 луѓе и текст кој вели „21 курка“

Централниот одбор на СДСМ вечерва ги одреди кандидатите за министри во новата влада на мандатарот Димитар Ковачевски.

Ковачевски, во својата изјава на прес конференцијата која се одржа по завршувањето на Централниот одбор, ги соопшти имињата, додавајќи дека утре ќе ги достави до Собранието.

Вицепремиер за борба против корупција – Славица Грковска

Вицепремиер за економски прашање – Фатмир Битиќи

Вицепремиер за европски прашања – Бојан Маричиќ

Министерка за одбрана – Славјанка Петровска

Министер за внатрешни работи – Оливер Спасовски

Министер за правда – Никола Тупанчевски

Министер за земјоделство – Љупчо Николовски

Министерка за труд и социјална политика – Јована Тренчевска

Министерка за култура – Бисера Костадиновска СтојчевскаПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.