МакедонијаСвет

В4НА: Стотици илјади на улица во Скопје против социјалдемократската власт

В4НА: Стотици илјади на улица во Скопје против социјалдемократската власт

Стотици илјади на улица против социјалдемократската власт Повеќе од сто илјади луѓе излегоа на улиците во Скопје, главниот град на Македонија, соопшти В4НА.

Демонстрантите излегоа на улиците да протестираат против социјалдемократската влада, демонстрациите ги предводеше конзервативната демохристијанска партија ВМРО ДПМНЕ и лидерот Христијан Мицкоски. Мицкоски посочи дека има итна потреба од избори поради зголемената инфлација, корупцијата во државата и владиниот криминал, како и застојот на земјата во евроинтеграциите.

На земјата и се заканува вето од соседна Бугарија во преговорите за пристапување во ЕУ, додека владата целосно потфрли во економските реформи. Анкетите покажуваат убедливо раководство на опозицијата, но премиерот Ковачевски избегнува избори-соопшти В4НАПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.