Свет

Уште колку? Светот нема да се ослободи од ковид до крајот на годината

И покрај вакцинацијата, вирусот сè уште е надвор од контрола.

Женева – Светската здравствена организација (СЗО) предупреди дека е нереално да се мисли дека светот ќе се ослободи од „Covid-19“ до крајот на оваа година.

Директорот на СЗО за вонредни ситуации, Мајк Рајан, рече дека, сепак, трагедијата од коронската криза може да се избегне со намалување на бројот на хоспитализирани и мртви, објави „Гардијан“, а пренесува Танјуг.

Тој додаде дека вирусот е сè уште оној што има контрола, особено имајќи го предвид зголемувањето на бројот на новоинфицирани минатата недела, по шест последователни недели опаѓање на бројот.

„Би било многу прерано и нереално да се мисли дека ќе се ослободиме од вирусот до крајот на годината, но ако сме паметни, можеме да завршиме со хоспитализации, смртни случаи и трагедија поврзана со пандемијата“, рече Рајан.Македонија

Заболени
146,733
+824
Мртви
4,419
+31
Излечени
122,121
Активни
20,193
Last updated: 18/04/2021 - 02:11 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.