Македонија

Уф им акнаа секс ДУИ и ДПМНЕ на СДСМ: Нови членови на Судскиот совет: ВМРО-ДПМНЕ го поддржа кандидатот на ДУИ, кандидатот на СДСМ испадна

На денешната пленарна седница којашта треба да се одржи попладнево се очекува да бидат избрани двајца нови членови на Судскиот совет, Весна Дамева, која е предлог на претседателот Стево Пендаровски, досегашна стручна соработничка од Кривичниот суд и досегашниот член на Советот, Селим Адеми.

Овие две имиња вчера беа изгласани на собраниската комисија за избори и именување, но заедно со нив не беше изгаласана Павлина Црвенковска, предложена од СДСМ
Весна Дамева и Селим Адеми се очекува да бидат избрани за нови членови на Судскиот совет на денешната пленарна седница во македонскиот Парламент, откако нивните кандидатури минаа на собраниската комисија за избор и именување.

Собраниската Комисија за избор и именување, чиј претседател е Илија Димовски, е составена од шест члена од ВМРО-ДПМНЕ, пет од СДСМ и по еден од ДУИ и од движењето Беса.На кандидатот од СДСМ му фалел еден глас од ВМРО-ДПМНЕ.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.