Балкан

У ДУПЧЕ ТЕ ГАЃАМ, ГРУБИ ЈА ШМЕКА ЦРНОГОРКАТА

Груби – Петровиќ: Двете земји треба да ја зајакнуваат економската соработка, Борјанее овој ќе ти ја земе брат ретко убави заби има

Борјан Јовановски донт лајк дис оде швалерката за политичара неќе новинара

С. Македонија и Црна Гора негуваат добро пријателство и соработка, почитувајќи ги истите вредности, оние на Европската Унија и НАТО, оценија на денешната средба првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи помеѓу заедниците Артан Груби и амбасадорката на Црна Гора во земјава, Марија Петровиќ.

Груби – Петровиќ: Двете земји треба да ја зајакнуваат економската соработка

Како што соопшти Кабинетот на Груби, на средбата било истакнато дека земјава има важна и конструктивна улога во унапредувањето на односите меѓу земјите од Западен Балкан и во исто време е добар пример каде граѓаните покажаа демократска зрелост и се одлучија за владеење на правото и демократските вредности.

Во соопштението се додава дека Петровиќ му се заблагодарила на Груби за поддршката што Република С. Македонија и ја дава на Црна Гора на нејзиниот пат кон интеграцијата во Европската Унија и двајцата се заложиле дека двете земји треба да продолжат да одржуваат добри билатерални односи и на тој начин да ја зајакнуваат економската соработка.

Македонија

Заболени
17,977
Мртви
739
Излечени
14,959
Активни
2,279
Last updated: 01/10/2020 - 06:56 (+02:00)
loading...

Поврзани вести

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker