Некатегоризирано

Цeлтa e кoнтpoлa: Kpизнaтa cocтoјбa вo Македонија ќe ce злoyпoтpeби oд cтpaнa нa Заев

Палевски: 3aeв веќе се има откажано од Делчев и од истopијата

Во вечерашната емисија на Алфа, “Што не е јасно”, гостуваше Љупчо Палевски, каде истакна дека во моментов економската, односно здравствената криза во Република Македонија е во полн ек, а власта на Заев не знае како да се справи со ситуацијата. Целта на оваа одлука која што беше спроведена е да го умртви, односно да го ограничи движењето на македонскиот народ на цела територија

“Во недостаток на политика и знаење, нормално е да администрираат, меѓу другото, на овој начин со еден орган кој што е Советот за безбедност и да го употребат до максимум за да се умртви општеството со прогласување на вонредна состојба на цела територија. Значи ќе има огромен број на ограничувања, без разлика што премиерот Зоран Заев кажа дека сега за сега нема намера да го ограничи, меѓутоа многу работи кажал па не ги направил, па очекувајте после процедурава, Владата треба до Парламентот тоа да го реализира, таа вонредна состојба, т.е. кризна состојба и веднаш после тоа ќе се влезе дополнително во ограничување на движење итн, со што билатерланите политики како што е договорот со Бугарија на надворешната политика како што се евроинтеграциите, каде е спорот заглавен, ќе продолжат интензивно бидејќи таму не влијае никаква вонредна состојба, министрите тоа ќе го сработат. Значи го умртвува општеството и народот, административно го ограничува за евентуални пазарења, односно, она што се ветил и дал кога ќе влезе во постапка на реализација.” – Изјави Љупчо Палевски.

Бугарското вето е само димна завеса вистинскиот удар за Македонија ќе следува за неколку месеци, вели Љупчо Палевски во своето гостување во емисијата „Што не е јасно“ на телевизија Алфа. Според него македонските власти веќе си имаат откажано од македонската историја и Гоце Делчев, а сите овие настани кои сега се случуваат имаат за цел сочувување на премиерската фотеља на Бојко Борисов.

Оние иститите интелктуалци, новинари, коментантори и аналитичари кои сега наводно го бранат македонскиот народ, до пред месец дена објаснуваа дека не е страшно, Гоце можеби бил Бугарин, четврт, пола што е поразително за еден интектуалец такви воопшто формулации да кажува. Истите сега се прешифтаа сосема друга позиција имаат од кога не добивме датум, позиција на жестоко бранење на македонскиот народ. Ако приметивте веќе трета недела никој не говори за Гоце Делчев. Дали Гоце Делчев е завршен, дали историјата е комплетно дадена. И сега нивното префрлање на другата страна, прво застануваат помеѓу нас и непријателот понатаму жестоко се држат за јазикот. Јазикот нас е кодифициран и е дел од живите јазици во ОН и така да ниту еден билатерален договор не може да биде укинат јазик кој е признаен во семејството на Обединети нации. И тие сегеа демек жестоко го бранат македонскиот јазик, навредени се. Нешто што е смешно и да потпишат нов догвор не може во ОН да се избрише јазикот. Тие прават еден голем фингерај се фрла песок во очи на Македонецот за да не гледа, а во исто време трета недела не се говори за историјата. Што значи тоа? Се дава простор на Борисов на кој му следуваат избори, а лошо стои на анкетите и имаат регионално искуство со Ципрас што се случи, ги изгуби изборите катастрофално. И сега Борисов е преголем залак се наоѓа помеѓу Бондстил, Турција и Русија, близу Украина и на глобалистите им е многу важна таа цврста позиција во Софија. И затоа се направи едно полувреме во овој момент со договорот и евроинтеграциите за да го сочуваат Борисов како најпослушен аталнтис, тој е побудала од Заев. Од обични криминалци Борсиов го контролира и нашиот премирер, вели Палевски.


Македонија

Заболени
88,938
+189
Мртви
2,702
+6
Излечени
73,601
Активни
12,635
Last updated: 17/01/2021 - 23:26 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.