БалканМакедонија

Цела Бугарија се крена за тепаниот Бугарин во Охрид, а македонска власт молчи за смртта на Македонецот во Софија

ОМО ИЛИНДЕН ПИРИН

Двојни стандарди! Која е разликата во третманот на Македонците во Бугарија и Бугарите во Македонија?- прашуваат од ОМО Илинден Пирин.

Тие потесетуваат дека на нозе се дигна цел државен врв на Бугарија за тепаниот Бугарин во Охрид, а актуелната македонска власт молчи за неодамнешната смрт на Македонец во Софија, со сомнежи за убиство.

Во Софија, македонски спортист почина под сомнение за убиство – никој не реагира цела недела. една недела подоцна тој беше речено дека починал од срцев удар. Во Македонија Бугарин бил претепан во сè уште нејасни околности (домашни, криминални или дискриминаторски) – две земји се обврзани не само да го осудат случајот, туку и да му доделат највисоки државни почести, реагираат од ОМО Илинден Пирин.

За него, се додава во објавата на Фејсбук, се грижат два здравствени системи, го пренесе државен авион на Бугарија, го посетуваат двајца министри за надворешни работи во болницата, неговото прашање влегува во бугарскиот Парламент, во највисоките кругови на Европската Унија, во изјавите на македонските земји, во медиуми на двете земји. Сè повеќе се наметнува впечаток дека додека Бугарите во Македонија имаат две земји – Македонците во Бугарија немаат ниту една, се вели во објавата на ОМО Илинден Пирин на нивниот профил на Фејсбук.

Тие за овој проблем, и за двојните стандарди, ги прозиваат претседателот Стево Пендаровски, премиерот Димитар Ковачевски и министерот Бујар Османи.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.