Свет

Тотален мрак во Укрaина: Нови удари со крстаречки ракети по енергетската инфраструктура

Повеќе експлозии се слушнаа денеска во Киев, каде се огласија сирените за воздушен напад.

Погоден е еден од инфраструктурните објекти во главниот град. „Останете во засолништа! Воздушната тревога продолжува, напиша на Телеграм градоначалникот Виталиј Кличко.

Кличко не даде повеќе детали.

Едно лице загинало кога била погодена двокатна зграда во главниот град на Украина. Има и еден ранет.

Во последниве недели, Русија често го гранатираше украинскиот главен град, како и енергетските капацитети низ целата земја, што доведе до прекини на електрична енергија на многу места.

Исто така, градот Лавов, во западна Украина, е без струја по руските напади, соопштија локалните власти. Прекини на струја се забележани и во соседна МолдавијаПоврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.