Балкан

Тома Фила го анализира убиството на семејството Ѓокиќ

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА УБИСТВО

Убиството на тричленото семејство Ѓокиќ – Горан, Гордана и Лидија го заинтригира и адвокатот Тома Фила. Убиецот го ликвидира Горан, па го вози неговиот автомобил.

Во убиството на фамилијата Ѓокиќ не учествуваше еден човек, туку станува збор за неколку убијци. Од моето искуство, можам да заклучам дека злосторството било испланирано во детали. Не станува збор за некои наивни убијци, туку за професионалци. Очигледно, убиецот треба да се бара меѓу роднините и познаниците на Ѓокиќ – објаснува Тома Фила.

Според него, убијците точно знаеле какви навики има Горан. Каде оди, колку долго останува, кому најмногу му верува и од кого да се плаши.

– Постојат неколку теории дека Ѓокиќ таа ноќ бил запрен од човек кој бил маскиран како полицаец, па од таа причина бил спречен од роднина или познаник кога не можел да одбие. Мислам дека Горан беше убиен веднаш и убиецот продолжи да го вози својот автомобил. Се што е поврзано со овој случај е испланирано во детали. Сите беа изгорени на една локација, а автомобилот на друга. Убијците знаеле како да уништат траги од ДНК од автомобилите, но и од жртвите. Затоа тврдам дека тие се професионалци, а не наивни луѓе – вели Фила.

Во исто време, тој тврди дека полицијата веќе разјаснила се што може и дека сериозно работи на овој случај. Го пронајдоа точно автомобилот што го возеше Ѓокиќ
и каде сè одеше, но нивната работа е отежната со фактот дека доказите во автомобилот се изгорени.

– Ако се работи за лошо испланиран случај или некои наивни убијци, тие ќе го земеа и накитот што го носеше фамилијата Ѓокиќ. Сепак, тие се точно базирани на накит и идентификувани. Од Ѓокиќ ги земаа само парите што им беа потребни. Работев на неколку случаи кога убиецот беше откриен кога зеде накит од жртвата и го продаде по злосторството. Тоа беше еден од непобитните докази – објаснува Фила.

Со оглед на тоа колку полицајци се вклучени во овој случај, Фила е убедена дека кругот на осомничени се стеснува и дека нема да го избегнат законот.

– Цврсто сум убеден дека убијците треба да се бараат меѓу роднините на Ѓокиќ
и неговите најблиски соработници. Среде ноќ, човек како Ѓокиќ не застанува кај непознат човек – тврди Фила.

Според него, тој е сигурен дека ова злосторство е сторено од себичност или некаква одмазда. Прељубата како мотив во случајот Ѓокиќ е најмалку можна.

– Што се однесува до убиецот, мислам дека тој не ја напушти Србија. Секој убиец мисли дека нема да биде уапсен затоа што ако веруваше во спротивно, немаше да стори кривично дело. Висината на казната не му значи ништо затоа што е сигурен дека нема да се открие. Сигурен сум дека еден убиец не може да го стори ова, па мислам дека фамилијата Ѓокиќ беа убиени со две оружја – објаснува Фила.

Сепак, Тома Фила смета дека полицијата наскоро ќе го расветли ова злосторство бидејќи многу луѓе работат на тоа и дека убијците направиле некаква грешка бидејќи не постои совршено злосторство.Македонија

Заболени
0
Мртви
0
Излечени
0
Активни
0
Last updated: 19/10/2021 - 04:38 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.