Македонија

Таравари: Договорот СДСМ-ДУИ е идентичен со оној од 2017

Таравари: Договорот СДСМ-ДУИ е идентичен со оној од 2017

По јавното објавување на коалицијата меѓу СДСМ и ДУИ за локалните октомвриски избори, од опозициската коалиција на партиите на Албанците, Алијанса (АА) – Алтернатива велат дека се отворени за соработка со сите партии кои сакаат промена, транспарентност и правилно и чесно управување со општините.

Договорот СДСМ-ДУИ е од формирањето на владата во 2020 година, и е идентичен со оној од 2017 година за локалните избори. Но, ете сега беше јавно објавено и разбраа и другите коалициони партнери и сите граѓани. Анкетите и искуствата од сегашните градоначалници на коалицијата СДСМ-ДУИ, покажуваат дека главно тие се неуспешни и без кредибилитет кај граѓаните и во вакви окoлности им е потребна соработка со народот за да се запре злото, нетранспарентноста, криминалот и корупцијата на локално ниво. Како коалиција AА-AAA сме отворени за соработка со сите политички партии, граѓанскиот сектор, но и самите граѓани кои сакаат промена, транспарентност и правилно и чесно управување со општините. Сме отворени и подготвени за соработка со сите за да ги донесеме промени за подобра иднина за сите –изјави генералниот секретар на АА, Арбен Таравари за „Слободен печат“.Македонија

Заболени
189,887
Мртви
6,594
Излечени
170,956
Активни
12,337
Last updated: 27/09/2021 - 08:00 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.