Свет

Талибанците забранија бричење на брадите, а Љупче си фати нов дечко, судбино варено јајце

Си најде Љупче младо партиско газе…од Вевчани му е…

Можно е да е слика од 2 луѓе, вклучително Воислав Попоски и луѓе што стојат

Талибанците забранија бричење на брадите

Талибанските локални власти во јужната авганистанска покраина Хелманд издадоа забрана за бричење на брадите, јавија локалните медиуми.
Талибанскиот директор за култура и информирање Хафиз Рашед Хелманд рече за дневниот весник Етилалатроз дека таа одлука ја донела талибанската верска полиција на состанокот со сопствениците на берберски салони во јужната покраина.

Официјалното писмо на талибанските власти кружело на социјалните мрежи, а во него талибанските покраински вршители на должности ги предупредија берберите дека ќе трпат последици ако на некој му ја избричат брадата.

Beard trimmingМакедонија

Заболени
0
Мртви
0
Излечени
0
Активни
0
Last updated: 19/10/2021 - 04:05 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.