КолумниТОП

Таче е донесен за нешто друго… Таче е донесен за перење на пари во глобалната телекомуникациска војна помеѓу Кина (Huawei) и САД (Ericsson)

Таче уште од Телеком е навикнат да ќути, да клима со глава и да се ќези кога директорите се смеат.
Учениот Таче не видел никаква гимназија во Вотервил, завршил онлајн едукејшн.
Како што реков сите папириќи со кои е закитен се дебело платени од Телеком односно со пари од граѓаните.
Таче работи по наредба и нема да донесе никаква одлука околу нашата позиција кон ЕУ, освен ако не му наредат од ДУИ.
Таче е донесен за нешто друго… Таче е донесен за перење на пари во глобалната телекомуникациска војна помеѓу Кина (Huawei) и САД (Ericsson) односно превласт во контрола на интернетот, прислушкувањето и надзорот.
Кога се извадени прислушкуваните разговори целата опрема беше на Huawei.
Таче одлично знаел како и што да одработи за Австрија и Германија.
Е сега, пошто добро тоа го изработил (послушно) ставен е за премиер да ја доврши работата со чистење нормално, а еве за што станува збор…
САД има пресметано дека демонтажата на huawei опремата вкупно ќе ја кошта околу 6 билиони долари. Македонија само има околу 160 базни станици на huawei, што значи демонтажата ќе не кошта околу 37500000 долари.
А набавката на Ериксон базните станици со целокупната опрема: монтажа, инсталација на софтвер, обуки, консултантски услуги итн. отприлика ќе кошта околу 500 милиони долари и повеќе.
ГЛАВНАТА ЗАДАЧА НА ТАЧЕ Е ТАА!!!
Таче, колкав процент имаш од овој мултимилионски бизнис!?
Дали Таче!?


Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.