ЗабаваСекс

Свето пивара од како почина жена му се пушти во прцкање водителки со лесен карактер за спортски активности во кревет, Жика дели вијагра Свето папа и рипка војничето

паричката отвора женски нозе се појави Свето Јаневски, на забава во друштво на позната водителка (ФОТО)

Може слободно да се каже дека Светозар Јаневски е македонска бизнис легенда, кој заедно со Винарската визба „Тиквеш“ каде што е еден од сопствениците и претседател на Управниот одбор е меѓу ретките македонски брендови кои што се препознаваат во регионот, но и пошироко“, објави во една прилика Независен весник.

-Кор-она кризата не „заборави“ практично ниеден економски сектор или дејност. Најголемиот удар го трпат оние сектори кои директно беа засегнати со одлуките за затворање за да се спречи ширењето на инфек-цијата, како угостителските објекти, хотелите, продавниците и т.н.

Се разбира штети трпат и оние сектори кои се поврзани со овие дејности, во делот на снабдувањето и дистрибуцијата, како и прехранбената индустрија, а најмногу ќе бидат погодени производителите на вода, сокови, пиво и вино, алкохолни пијалаци, месо и слично.

Меѓутоа не постои анализа која ќе утврди колкави ќе бидат вкупните штети.

Она што сега се случува е првична реакција на шокот и не може да се оцени, поради тоа што анализите кои сега се прават се општи анализи на првичните удари од кризата.

Вистинските последици ќе дојдат после извесен период. Има една анегдота која вели дека кога ќе паднете од дрво, добро е малку да поседите така, за да знаете дали и како може да станете повторно на свои нозе“, изјави за Независен Јаневски минатата година.

-Со она што досега го кажав веќе упатив дел од пораките. Мојата основна порака до сите луѓе во бизнисот е дека треба да размислуваат на еден поинаков начин, различен од досегашниот затоа што веќе го немаме истиот пазар па мора да се бараат нови пазари, ги немаме истите купувачи па мора да се бараат нови. Како да се направи тоа?

Променете го начинот на кој гледате на работите. Не размислувајте тесноградо.

Размислувајте како можат да се решат проблемите на вашата компанија, но размислувајте и за проблемите што можеби ги имаат и другите компании, вклучувајќи ги и вашите конкуренти.

Анализирајте што е тоа што би можело да им помогне на вашата и на другите компании и да ја придвижи целата економија.

Сега е моментот кога се потребни повеќе идеи за да можеме да изградиме една побрза, пофлексибилна и попрофитабилна економија.

Секогаш кога размислувам и разговарам со моите колеги од „М6“ и во компаниите во кои работиме, тргнуваме од тоа како да создадеме повеќе вредност за нашите компании, но истовремено и како да креираме поволности за економијата.

Во тој дел мора да постои долгорочна национална стратегија на земјата и во чие креирање и спроведување мораме да се вклучиме, затоа што од тоа зависи одредувањето на правците по кои ќе се движи идниот развој на земјата.

Инаку, мојата порака до младите е дека светот им припаѓа и ќе остане на оние што имаат визија и храброст да ја остварат. Ова особено важи во бизнисот.

Не смеете да чекате коцките да се наместат онака како што вие очекувате, па потоа да делувате. Тоа никогаш нема да се случи.

Едноставно мора вие да имате идеја што сакате да постигнете и да направите план како тоа да го постигнете. И притоа, не смеете да се задоволите со моменталниот успех, колку и да е голем.

Морате ва верувате и да имате енергија. Пристапот кон проблемите имајте го како предизвик и да наоѓате решение, а не да се замрзнете во стравот дека нема решение.

Морате да одите понатаму. Постојано да учите нови работи, да стекнувате нови знаења и вештини кои ќе ви овозможат да ги прескокнете сите препреки кои ќе се појават на патот на успехот.

Ако запрете, тогаш влегувате во дефанзива, станувате ранливи. Бизнисот и животот се како савана. Морате да се движите, тоа е основата на опстанокот“, порача Јаневски во истото интервју.

Во август в0 2019 година, овој свет го напушти Нина Јаневска, позната бизнисменка и хуманитарка.

Нина Јаневска беше сопруга на бизнисменот Светозар Јаневски, претседателот на Управниот одбор на винаријата „Тиквеш“. За загубата на Јаневска објави хуманитарниот клуб Inner Wheel Club of Skopje, чиј член беше таа.

„ Со голема тага во нашата душа, Ве известуваме дека се упокои нашата членка Нина Јаневска. Секогаш ќе ја чуваме во нашите срца“, напишаа од Inner Wheel Club of Skopje на својот Фејсбук профил.

Во јавноста се шпекулираше дека Јаневски не живее веќе заедно со сопругата, но оваа вест не беше официјално потврдена, објави тогаш „Фактор“.

Јаневски не се појавува често во јавноста на неформални настани, и изјавите кои ги давал биле повеќе онлајн.

Изминатиов викенд во Кавадарци, на фестивалот на младо вино кое го организира „Тиквеш“, се сликаше во друштво на водителката Берта Додевска.

„Во целиот овој период, луѓето од ‘Тиквеш’, ‘М6 Аграр’ и нашите соработници – лозарите го понесоа најголемиот дел од товарот во решавањето на проблемите во целиот процес на производство на вино“, изјавил тој на настанот.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.