ЗанимливостиТОП

Стражарот пред вратата на Тито ми рече: „Можеш да влезеш, Тито те чека“. Кога влеговме во собата немаше никој во неа… е што се случувало внатре прочитајте во текстот

Првата година од војната всушност беше година на нивната најстрасна љубов, но и на најстрасните кавги.

Јосип Броз Тито имал две страсти – лов и убави жени. Една од нив, за која најмалку се знае, е секако Даворјанка Зденка Пауновиќ, студентка по француски јазик пред војната.

– Тито ја запозна 29 години помладата Даворјанка во пресрет на војната. Таа му станала секретарка, а по окупацијата на Загреб се преселиле во Белград. Таму нивниот деловен однос се претвори во нешто друго – изјави белградскиот историчар Чедомир Антиќ, а пренесе Курир.

– Парот заедно ги помина најтешките денови од војната, беа заедно во најголемите битки, а кога Херта Хас, неговата прва невенчана сопруга, го посети Тито во Генералштабот, веднаш и стана јасно дека Даворјанка и Тито всушност живеат заедно – продолжува Антиќ кој тврди дека Даворјанка всушност била неговата најголема љубов.

Даворјанка Пауновић Зденка — Википедија

Таа имаше класична убавина која одговараше на она што Броз го очекуваше од една жена.

Првата година од војната всушност беше година на нивната најстрасна љубов, но и на најстрасните кавги.

Кај партизаните се пропагираше морал во кој немаше место за приватни и лични односи. Даворјанка и Тито живееле во партизански логор, каде што немало приватни простории и сите разговори можеле да ги слушаат другите, без разлика колку биле лични разговори. Една таква анегдота раскажа поранешниот словенечки партизан Франк Лескошек. Тито еднаш ја покани својата делегација на состанок.

– Стражарот пред вратата на Тито ми рече: „Можеш да влезеш, Тито те чека“. Кога влеговме во собата немаше никој во неа. Од соседната соба се слушаа воздишки и врисоци, по што следуваше силно крцкање на креветот. Врисоците станаа се погласни, а крцкањето на креветот се посилно. Креветот се чинеше дека се распадна и лицето во стенкање издишуваше. Им реков на другарите да излезат надвор и да се прошетаат бидејќи којзнае кога ќе заврши сето тоа. По прошетката го најдовме Тито во свежа и весела соба. Тој го погледна својот часовник и рече: „Не ми пречи што доцниш, јас работев некоја важна и итна работа.

Даворјанка Пауновић Зденка — Википедија

Но, исто толку страсни беа и расправиите меѓу Даворјанка и Тито.

Кога еднаш Тито му се пожалил на својот сопатник Ѓуро Вујовиќ Шпанац и му рекол зошто се расправа со Даворјанка, тој го советувал: „Другар Тито, јас би ја стрелал!“

Тито не и бил првата љубов на Даворјанка. Тоа бил Јово Капичиќ, црногорски комунист, а подоцна и управител на Голи Оток. Многу страдаше за Даворјанка, а најголема тага го обзеде кога ги виде Тито и Даворјанка како јаваат на коњи по Игманскиот марш на Фоча.

Еднаш му се пожалил на пријател кој го тешел:

– Немаш за што да жалиш, таа стана страшна личност. Никој не се осмелува да каже ништо пред неа, затоа што паѓаат глави – изјави историчарот Чедомир Антиќ.

Многумина од опкружувањето на Тито не ја толерираа Даворјанка, па поради неа еднаш се одржа партиска средба со само една точка на дневен ред.

На крајот од средбата Тито станал и рекол: „Правете што сакате, но јас не можам без неа!“

Davorjanka Paunović Zdenka - Alo.rs

Иако врската траеше кратко, таа остави силна трага. Зденка имала моќ да загрозува разни амбиции на луѓе од блискиот круг на Тито, па директно влијаела на политичките одлуки. Работела во канцеларијата на Тито до 1946 година, кога починала на 25-годишна возраст. Постојат различни шпекулации, но според официјалната верзија таа починала од туберкулоза. Тито дури ја испратил во Москва на лекување, кај најдобрите лекари, но таа набрзо се вратила и набргу потоа починала. Бидејќи многу ја сакал, сакал да биде погребана во градината на Белата палата, во неговата резиденција во Белград. Никому не кажал за нејзината смрт.

Во таа градина ги закопа и своите омилени коњи и куче.

– Да му се случеше на друг народ, во учебниците ќе се пишуваше како една од најголемите национални навреди и понижувања, но тоа не е случај со Србите. Тоа само кажува дека сè е направено со едноумно варварство и насилство – смета писателот Матија Беќковиќ.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.