Занимливости

Стевчо Јакимовски ослободен од куќен притвор

 

Катица Јанева очигледно беше избор на Никола Груевски, но се чинеше дека тоа не им пречи на СДСМ, вели во интервју за ИРЛ Питер Ван Хојте, кој беше посредник во таканаречените пржински преговори, кои резултираа и со формирање на СЈО.

-Имавме долги разговори и стандардизација како да се избере специјалниот обвинител но и дека секоја партија ќе има свој кандидат. И тогаш се изненадив бидејќи двете најголеми партии се чинеше дека имаат внатрешен договор. Тоа е моето чувство. Потоа тој кандидат беше избран. Ми беше драго, повеќе не постоеше проблем. Тие разговараа и надвор од процесот. Верував во тоа време дека тоа е добар развој. Сега не сум сигурен. Можеби тоа било дел од поголем договор. Не знам, но можеби еден ден појасно ќе ми биде – вели Ван Хојте.

Во интервјуто, тој посочува дека од денешна перспектива е разочаран поради тоа што СДСМ немал проблем со системот, туку, како што вели, партијата сакала да ја презеде власта.

-И денес се гледаат примеси дека го користат системот што постоеше тогаш за да останат на власт. Воопшто не е добар тој клиентелистички систем. Си имаат шефови и клиенти за работни места со цел да се осигураат дека ќе имаат гласачи – истакна Ван Хојте, додавајќи дека амнестијата пред да биде окончан судски процес се судира со концептот на почитување на владеење на правото.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.