Некатегоризирано

СТАНДАРД КОВИД: 15 ПОЧИНАТИ, 628 ПОЗИТИВНИ

Во последните 24 часа се направени 2236 тестирања, а регистрирани се 628 нови случаи на ковид-19 во:
– Скопје 353
– Куманово 33
– Штип 13
– Прилеп 36
– Тетово 33
– Струга 11
– Велес 34
– Битола 28
– Охрид 17
– Кавадарци 7
– Гостивар 7
– Струмица 20
– Крива Паланка 6
– Радовиш 2
– Пробиштип 3
– Демир Хисар 1
– Македонски Брод 2
– Берово 2
– Виница 1
– Делчево 4
– Свети Николе 6
– Кичево 6
– Ресен 1
– Неготино 2

Фотографија на Венко Филипче.

Починати се 15 лица, седум пациенти од Скопје (76,63,84,82,75,80 и 85г), тројца пациенти од Велес (41, 86 и 57), двајца пациенти од Гевгелија (60 и 51г), еден од Ресен (70г), еден од Делчево (59г) и еден пациент од Охрид (87г).

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 531 оздравени пациенти од:
– Скопје 281
– Куманово 18
– Дебар 12
– Штип 6
– Прилеп 9
– Тетово 31
– Струга 4
– Велес 9
– Битола 15
– Охрид 8
– Кавадарци 9
– Гостивар 11
– Гевгелија 10
– Струмица 14
– Крива Паланка 12
– Радовиш 3
– Кочани 15
– Пробиштип 1
– Пехчево 2
– Берово 9
– Валандово 2
– Виница 6
– Делчево 31
– Кратово 1
– Свети Николе 3
– Кичево 7
– Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 238.011 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 27827, бројката на оздравени пациенти е 19479, на починати е 949, а бројот на активни случаи изнесува 7399.Македонија

Заболени
155,624
Мртви
5,475
Излечени
149,862
Активни
287
Last updated: 21/06/2021 - 08:41 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.