ЖивотТОП

Среќен роденден Љупче денес имаш поштеда од Доказ, слави радуј се утре ќе те прашаме за Адријана и братучед ти и Словенија да објасниш или ние да објасниме

Честит рожден ден! Happy birthday to you! Милионер в зелено и всички екстри!

Можно е да е слика од Ljupcho Nikolovski и стоење

Биографија:

Него дали е уште жив братучедот на Љупче што живеел со Ади брачен живот во Словенија? Чисто сумњам…СТЕФАН СЕ ВИКА…

Љупчо Николовски е роден на 20.08.1983 година во Крива Паланка. Дипломирал на Правниот факултет Јустинијан Први при УКИМ во Скопје, насока финансиско право во 2007г.

Со дипломата – специјалист по политички менаџмент се стекнал на Нов Бугарски Универзитет, бугарски факултет за политики и Совет на Европа.

Николовски е овластен претставник за заштита на правата на индустриска сопственост пред Државниот завод за индустриска сопственост од 2012 г.

Магистрант е на програмата за Административно право и Јавна администрација на Правниот факултет Јустинијан Први при УКИМ Скопје .

Во периодот од 2009 – 2011 работи како консултант и секретар за корпоративно управување во Институтот за директори Скопје, како консултант во „AAG, Analysis and Advisory Group“, со фокус на човечки ресурси и деловно право, ЕУ фондови и финансирање.

Од февруари 2014 ја врши функцијата шеф на кабинет на претседателот на СДСМ, Зоран Заев. Од 15-ти ноември 2015 до 30-ти Декември 2016 г. е дополнителен заменик министер во Министерството за Земјоделство, Шумарство и Водостопанство на Република Македонија.

Во јуни 2017 стапи на функцијатата министер за Земјоделство, шумарство и Водостопанство во Владата.

Во јули 2019 е назначен за генерален секретар на Социјалдемократскиот Сојуз на Македонија.

Од 4 август до изборот за заменик на претседателот на Владата на РСМ, задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси е пратеник во Собранието на РСМ.

Николовски е Член на Унијата на правници на Република Македонија, Член на Македонската Унија на Млади Правници, член на Македонската Комора на Правници, и Ambassador of Knowledge – Life learning Academia – Organization for Certification and Professional Knowledge Process Management – Љубљана, Словенија.

Течно говори англиски и италијански јазик.Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.