Македонија

Срамно: ЗНМ има ново „генијално“ соопштение со кое бара да не се шири паника,но и малку да се рекламира…

…нивниот регистар на „професионални online медиуми“, нешто што не постои во нашите закони!

ЗНМ веќе долг период не е вистинско здружение на новинарите во Македонија. Од невалидниот избор на Чадиковски до последниот , СКАДАЛОЗЕН регистар на т.н. онлајн медиуми, во кои на пример не се застапени порталите на најголемите ТВ компании во Македонија.
Токму тоа ЗНМ попладнево лиферуваше уште едно „смешно“ соопштени во кое ги повикува, замислете, медиумите да не ширеле паника во јавноста поврзана со Корона вирусот.

Значи, здружението кои имаше нелегитимен избор на Претседател, здружение кое направи соработка со Совет на Етика чии прв човек на Управен Одбор ја навредува нашата компанија, и здружение кое си направи „професионален“ регистар на „онлајн медиуми“, категорија која благодарение на ЗНМ пред 5-6 години не беше  именувана во Законите за медиуми во Македонија, токму тоа здружение бара „професионалност“ од нашите колеги.

Медиумите во Македонија , оние кои се медиуми според дефиниција и според позитивната законска регулатива,не само што не шират паника, туку напротив, поголемиот дел од нив даваат вистински и коректни информации:
Затоа ние ова  „предупредување“ на ЗНМ во најмала рака го сметаме за невкусно , пред се пради нивото не баш чисто „CV“.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.