КолумниСпорт

„Спорт Медиа“: Дали Фк Вардар е жртва на градежната мафија која сака да направи нов комплекс во парк?

„Спорт Медиа“: Дали Фк Вардар е жртва на градежната мафија која сака да направи нов комплекс во парк?

Не им е до Вардар, до плановите, да ја урнат базата кај стадионот и да изградат нов комплекс како кинескиот ѕид и да направат милиони…“, ни кажа еден голем пријател на Вардар пред неколку месеци кога и официјално Сергеј Самсоненко го предаде клубот на Петре Шилегов (тогашниот градоначалник), а овој му го даде клубот на Слободан од фирмата “Блу Скај Инвестменс“, пишува „Спортмедиа“.

И тогаш најавија проекти, “бомби“, милиони, за дa денеска Вардар неуспеe да обезбеди пласман во елитата, неуспеа да обезбеди дури и бараж за барем уште една надеж која би го оставила клубот во живот за експресен кам-бек во елитата.

Анонимниот Слобода(н), кој со својата исто така непозната градежна фирма од правење фасади и лепење плочки влезе во играта наречена ФК Вардар. Од кажаните зборoви на прес конференмцијата со Петре Шилегов, па се до денеска, има само „празна слама“ и ништо повеќе. Лажни приказни, нереални филмови, лошо менаџирање и на крајот катастрофа за клубот, навивачите…

А Слобода(н), а и Петре и останатите требаше да знаат дека ова е најголемиот клуб во Македонија. Во земја каде Вардар е Македонија, а Македонија е Вардар. Дека клуб не може да се врати на врвот со фасадери и плочкари.

Ај сега да се вратиме на првата реченица од овој текст!

Реченица која е кажана уште пред да почне новиот проект со споменатата фирма на споменатиот Слобода(н) и сега веќе поранешниот градоначалник на Скопје.

Изборите за Шилегов беа фатални, загуби од скопјани (голем дел и не му дадоа глас токму поради ФК Вардар), а со тоа паднаа во вода и плановите, проектите и милионите кои биле планирани од изградба на нов комплекс на апартмани, хотели, ресторани на местото каде сега е фудбалската академија на Самсоненко.

Од некаде се појавува Слобода(н), коj е бизнис партенер и со газдите на хотел „Парк“ до скопскиот стадион, (еден од браќата Малиќи), со силен ветер и од зетот на Заеви од Струмица за кои се говори низ кулоарите дека се спонзорите од позадина на овој сегашен и неуспешен ФК Вардар. Дали истата таа групација требаше да направи нов „кинески ѕид“, да се земат на сила и останатите маркици за градба во истиот дел од паркот и да се уништи тогашната Академија „Вардар“, а сега Академија „Парк“. Се поставува прашањето: Која е позадината и кој е вистинскиот финансиер на ФК Вардар!? Доста е со молчење и преќутувања!

Истата таа екипа која ја „спаси“ Беласица, па се пресели во ФК Вардар. Имаа многу успешно фудбалско „си-ви“, па некој им го поклони Вардар за околу 30.000 евра!

Вардар веќе еднаш мина ваков земјотрес, но тогаш барем остана прволигаш. Исто така и тогаш клубот беше жртва на сметка на скопскиот кампинг. Клубот и во тоа време екс-градоначалници го искористија за доделување на маркици за камп, па со пренамена за градба никна бетонското чудо кое беше наречено „Кинески ѕид“.

Вардар и неговите навивачи треба да ја знаат вистината поради која клубот е во ваква ситуација. Клубот кој беше во рајот со Сергеј Самсоненко, стигна до најголемото дно. И таму не цветаа рози, лошо менаџирање, катастрофални кадри… Но како тоа наеднаш русинот застана!? Смена на власт и „пепел“. Вложени околу 80.000.000 евра во ФК, РК и ЖРК Вардар и потоа никому ништо. Одземање на имоти, лажни стечаи… Уште тогаш беше јасна позадината! Да нема Вардар силен спознор затоа што на многумина му смета, но и за да се скрои новиот план.

Еве сега Вардар има неуспешна сезона – хаварија зад себе! И да останат ли истите луѓе и догодина!? Сега е време за спас, за обединување и план за враќање на силниот Вардар. Времето ќе покаже дека без Вардар нема силен фудбал во Македонија. Тоа е факт од кој нема бегање. Жално е само тоа што некои се уште не се освестени, живеат во некои заблуди заведени од самонаречени легенди, па тераат политики кои го доведоа клубот тука каде што е – на дното и во најнискиот ранг (во Скопје нема трета лига – втората запад е најниско натпреварување).

Сега го нема Шилегов, ги нема веќе плановите за таа планирана фамозна градба од 42.000 м2. Ги нема ниту пилотите од Дубаи и Турција – нема ништо од ФК, па дури и со месеци нема плати за играчите.

Метлата треба да заигра веднаш и сега! Ако се чека, само ќе за загуби уште една година, а тоа е желбата на сите (а ги има многу) душмани на ФК Вардар!Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.