Македонија

СПИСОК НА 43 ОПШТИНИ ВО КОИ ИЗБОРИТЕ ЗАВРШИЈА ВО ПРВИОТ КРУГ

НЕОФИЦИЈАЛНО – СПИСОК НА 43 ОПШТИНИ ВО КОИ ИЗБОРИТЕ ЗАВРШИЈА ВО ПРВИОТ КРУГ

Лидерот на СДСМ Зоран Заев ноќеска на полноќ прогласувајќи ја победата на локалните избори рече дека коалицијата предводена од неговата партија победила во првиот круг во 37 општини, а во водство е во уште 15 други, вклучително и градот Скопје каде што кандидатот Петре Шилегов води пред досегашниот градоначалник Коце Трајановски со 21.000 гласови.

Сепак, според првите неофицијални податоци, кои уште не се потврдени од Државната изборна комисија, изборите завршија во 36 општини.

СДСМ и коалицијата добија градоначалници и мнозинство во советоте во:

1. Карпош
2. Аеродром
3. Центар
4. Ѓорче Петров
5. Шуто Оризари
6. Араччиново
7. Берово
8. Битола
9. Богданци
10. Босилево
11. Валандово
12. Вевчани
13. Велес
14. Гевгелија
15. Градско
16. Дебрца
17. Делчево
18. Дојран
19. Зелениково
20. Карбинци
21. Кочани
22. Крива Паланка
23. Кривогаштани
24. Крушево
25. Конче
26. Куманово
27. Лозово
28. Ново Село
29. Охрид
30. Радовиш
31. Ранковце
32. Ресен
33. Пехчево
34. Свети Николе
35. Старо Нагоричане

36.Маврово Ростуша
37. Македонски Брод

ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата победија во:
1. Сопиште
2. Илинден
3. Петровец

ДУИ

1.Кичево

Демократска партија на Турците

1. Центар-Жупа

Независен кандидат за градоначалник: 

1.Чучер-Сандево

Во другите општини ќе има втор круг, кој ќе се одржи на 29 октомври.

Резултатите не се официјални и не се конечни.Треба да ги потврди Државната изборна комисија.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.