Занимливости

Со име и презиме: Овие пратеници и го сменија името на државата

Седумдесет и петтата седница на Собранието на Република Македонија, за промена на Уставот, со цел промена на уставното име, се одржа вчера.

Од присутните 81 пратеници, сите се изјасниле „ЗА“, па ја прекрстија државата во Република Северна Македонија.

Еве кои пратеници гласаа за промена на името:

По неколкудневната неисвесност дали премиерот Зоран Заев ќе успее да обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, денеска 81 пратеник гласаа за отворање на патот за стапување на сила на Договорот со Грција.

Во собраниската сала владееше мирна атмосфера, а некои од пратениците го сликаа моментот кога го притискаа зеленото копче.Поврзани вести

Напишете коментар

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.