Свет

СО ГОДИНИ ЈА КРИЕЛА СМРТТА НА ТАТКОТО ПОРАДИ ВИСОКАТА ПЕНЗИЈА

Ејми Бренет (41) од Орегон, САД е уапсена за измама со пензијата на нејзиниот татко, благодарение на што ги оштетила даночните обврзници за повеќе од 300.000 долари.

Ејми живеела сама со нејзиниот татко (77) се додека не починал во 2014 година. Бидејќи отсекогаш сонувала да изгледа привлечно како жените на насловните страници на списанијата, по смртта на нејзиниот строг татко, таа реши да ги скрие тие информации.

По неговата смрт, Ејми продолжи да ја прима целосната, не многу мала пензија на нејзиниот татко (тој бил офицер), уверувајќи го соседството и целата област дека тој останал неподвижен поради болест. Таа со камион го пренела телото на нејзиниот татко на 100 километри во напуштената фарма каде го закопала.

Кога градските татковци испратија собирачи на данок да ја проверат работата во 2016 година, тие го објавија тоа еден ден порано, па Ејми ќе ја повикала својата најдобра пријателка. И ќе ја замолела да го игра татко и во кревет, а за возврат и ветила значителен дел од износот од тековната месечна пензија.

Измама продолжувала, па Ејми тргна да живее „со полни бели дробови“ во периодот од 2016 до 2019 година. Парите ги потрошила на турнеја низ други градови за да не ја откријат измама тука, додека дел од парите потрошила на поставување силикон во усните, но и во градите.

Сепак, на почетокот на 2020 година, нејзиниот план се сруши како кула од карти. Двајца познаници од градот ја видоа како се коцка во Лас Вегас и пие со некои момци. По враќањето дома, таа била пријавена во полиција која дошла пред вратата да види кој го чува нејзиниот татко.

Овој пат, еден пријател не можеше да го игра, а полицијата влезе внатре и секој понатамошен изговор беше излишно. Ејми Бренет доби пет години затвор.Македонија

Заболени
146,733
+824
Мртви
4,419
+31
Излечени
122,121
Активни
20,193
Last updated: 18/04/2021 - 00:26 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.