Македонија

Со евтини финти Заев го предизвикува Црвенковски да се кандидира за лидер на СДСМ eве ви го на партија ќе си направи БЦ

Со евтини финти Заев го предизвикува Црвенковски да се кандидира за лидер на СДСМ

Зоран Заев во интервју за „Трилинг“ саркастично вели дена можно е фракцијата на Бранко Црвенковски да победи на конгресот на СДСМ.

Како би кажал дали очекувам или не, не знам можно, можно е. Прво имаме процес првпат. Било која партија не се ни осмелува да тргне на таков конгрес, ние тргнуваме првпат и тоа во непосредни избори на претседателот на партијата. Социјалдемократите својот претседател ќе го бираат сите, секој што сака да оди да гласа. Прво, треба само да се регистрираат дека ќе гласа и од да гласа на тој датум. СДСМ на 21 март, на денот на пролетта ќе има непосредно гласање внатре во својата партија – рече Заев.

Заев додаде дека секој може да биде кандидат, секој може да биде кандидат за претседател, што ги исполнува условите на правилникот и статутот. Тоа значи 70% од членството на СДСМ може да биде претседател на истата партија.

Нормално дека може и поранешниот претседател на СДСМ кој што бил и поранешен претседател на државата да биде кандидат – кажа Заев.Македонија

Заболени
103,020
+233
Мртви
3,144
+7
Излечени
91,507
Активни
8,369
Last updated: 01/03/2021 - 16:41 (+01:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.