Живот

„Синко, најтешко ни беше кога дојдоа Бугарите. Немаше маж во селото кој не беше истепан.

Фотографија на Furkan Saliu.

На последните парламентарни избори, имав среќа да ја снимам најстарата гласачка во државава. На 110 години искочи со помош на синот, и го искористи своето демократско право.
Родена во јануари 1910, многу добро се сеќава што правеле бугарските фашисти во нејзиниот регион.
Јас ја прашав во кој систем се чувствувала по сигурна, затоа што поминала и монархии и комунизам, а дел од својот живот го помина и во демократија.
Иако истрошена, болна и со 110 години, многу добро се сеќава на теророт што го трпеле од бугарските фашисти.
Ми рече;
„Синко, најтешко ни беше кога дојдоа Бугарите. Немаше маж во селото кој не беше истепан. Пченицата ја чувавме по оџаци, за да не остават барем без леб, затоа што ни земаа се што имавме. Стоката ни ја убиваа, а брашното ни го земаа, луѓе умираа за леб. Ако ништо повеќе, денеска се знае дека барем во твојата куќа си на раат.„
За злосторствата кои се направени во тој период има сеуште живи луѓе кои може и да ги потврдат, и тоа не може да се негира. Не патеше само македонскиот народ од бугарскиот фашизам, туку сите народи кои живееја на оваа територија. Тоа не може да се негира!
Денешната бугарска држава не може да се спореди со таа монструозна машина, но за да докажат дека се европска држава која полека го трансформира и општеството во модерно и европско, овие историски факти мора да ги прифатат и да продолжиме заедно. Токму поради злото што го имаат направено на овие народи, Бугарија е должна да ни помогне на секој начин за да се подобри животот на овие луѓе кои патат со децении.Македонија

Заболени
146,733
+824
Мртви
4,419
+31
Излечени
122,121
Активни
20,193
Last updated: 18/04/2021 - 01:26 (+02:00)

Поврзани вести

Back to top button

Детектиран Блокатор

Ве молиме да го исклучите вашиот блокатор за реклами на вашиот пребарувач за овој сајт, со истото би дале поддршка за повеке вести.